Telefon

0535 568 37 72


Tork Konvektörü Türbin tamiri

Tork Konvektörü Türbin tamiri, Tam otomatik Şanzımanlarda güç aktarmanın en önemli elemanıdır.

Tork Konvertörü Nasıl Çalışır?

Tork konvektör sistemi bir pervanenin diğer pervane kanatlarına hava çarptırması ve döndürmesi prensibi ile çalışır. Çalışma sistemindeki tek fark hava yerine yağ kullanılmasıdır. Tork konvertörünün başlıca görevleri şunlardır:

- Motordan aldığı hareket ivmesini şanzımana iletmek,

- Motorun ürettiği torku (momenti) artırmak,

- Güç aktarma organlarında ve motorda meydana gelen titreşimler ile burulmaları sönümlendirmek,

- Otomatik şanzıman yağ pompasına hareketini vermek.

Tork Konvertörünün Parçaları

Pompa: Motor krank miline ya da volana bağlı olan parça pompadır. Motordan aldığı hareket ile dönmeye başlayan pompa, konvertör içerisinde yer alan yağı da harekete geçirir. Hareket eden yağ sayesinde oluşan santrifüj kuvveti ise türbin kanatçıklarına çarparak, türbinin de hareket etmesini sağlayacaktır.

Statör (rotor): Tek yönlü kavrama ile gövdeye bağlı olan parçadır. Türbinden gelen yağı pompaya dönüş yönünde iletir ve pompaya karşı bir direnç oluşturmasını engelleyerek tork artışını sağlar.

Türbin: Pompa çarkından gelen yağın kuvveti ile döndürülen parçaya türbin denir.

Tork Konvertörü Arızası

Tork konvertöründe genellikle karşılaşılan arıza problemi balatalar nedeniyle olmaktadır. Zamanla yanan ya da aşınan balatalar, konvertör üzerinde performans düşüklüğüne neden olur. Sistemde yanmış ya da aşınmış olan balatanın varlığının anlaşılabilmesi için yüksek hızda ayak gaz pedalında sabit dururken araç devrinin sürekli gezinmesi gösterge olarak sayılır. Tork konvertör tamiri ile eskiyen bu balataların değişmesi gereklidir.

ork Konvertörü Tamiri

Homer Araç Bakım Servisi olarak tork konvertörü tamiri, revizyon alanımızda bulunan piston birleştirme, kaynak ve test makineleri ile balans ekipmanları kullanılarak yapılmaktadır. Özel yapısı nedeniyle mühürlü bir hazne şeklinde olan ve içerisinde birkaç parça yer alan tork konvertörü ancak deneyimli ve uzman kişilerce tamir edilmelidir.

Sistem içerisinde arıza yapan parçaların yenileri ile değiştirilmesi sonucu, onarım işlemi yapılan tork konvertörünün en önemli aşaması çalıştırma yani açma ve kapama işlemleridir. İçerisinde yer alan çok yüksek yağ basıncı sayesinde çalışan bu yapının, oluşan basınca dayanabilecek bir yapıya sahip olduğundan emin olunmalı ve açma-kapama işleminin mutlaka işi bilen uzman bir kişi tarafından yapılması sağlanmalıdır.

Homer Araç Bakım Servisi, tork konvertörü tamiri konusunda uzmanlığını kanıtlamış sektörde lider firma konumundadır. Her türlü oto servis hizmeti ile araç diğer tamir ve bakım işlemleriniz için güvenli ve kaliteli hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz

 

Türbin balataları zaman içinde aşınma veya arıza sebebiyle arıza oluştuğunda genelde aşağıda ki arızaları verir,

* Devir İbresinde Titreme

* Geri vites veya kalkış viteslerinde balansızlık, titreme 

* Devir geçiş aralıklarında düzensizlik ( Hidrolik sistem arızasıyla çok karıştırılır) 

 

 

Hızlı iletişim
  • 0535 568 37 72
  • 0 531 920 48 70
  • berlinkadikoy@gmail.com
İletişim Formu
Hızlı iletişim

Biz Sizi Arayalım

“Sizinle irtibata geçebilmemiz için GSM numarasını ekteki ilgili alana girer misiniz.” Müşteri temsilcilerimiz en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir.